Haber

Dokuz Eylül’den uzman uyardı… Sıcak havalarda mola verin ve bol su için!

İZMİR (İGFA) – Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Ayşe Coşkun Beyan, son dönemde küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklıklarının tehlikeli seviyelere ulaştığını belirterek, toplumun değerli bir kesiminin risk altında olduğunu söyledi.

Doç. Açıklamada, gölgeli ve serin yerlerde bulunmaya çalışılması tavsiyesinde bulunan Dr., “Aşırı sıcaktan kaynaklanan yaygın akut klinik durumlar; ısı döküntüsü, ısı krampları, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması. Kronik süreçte iş kazaları, sıvı ve elektrolit bozuklukları ve meslek hastalıkları dikkat eksikliği, uyuşukluk, el becerisinin zayıflaması gibi sonuçlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Riskli çalışan kümelerinin ortasında 65 yaş ve üstü, kilolu, kronik kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlar, akciğer hastalığı olanlar, hamileler ve çok sıcaktan etkilenebilecek ilaç kullananlar var” dedi. .

Mola ver bol bol su iç

Aşırı sıcak hava ve güneş ışınlarına doğrudan ve uzun süre maruz kalınması durumunda vücut ısısının tehlikeli seviyelere çıkabileceğini kaydeden Doç. Ayşe Coşkun Beyan, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtilerin görülmesi durumunda bir an önce sağlık kuruluşlarına gidilmesini istedi.

Açık havada çalışan bireylerin 15-20 dakikada bir saatte 1 litre, 225 milimetre su içmelerini öneriyoruz. Klasik kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yerine gün boyunca birkaç küçük öğün yiyerek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Sıcakta çalışırken dinlenme son derece değerlidir. Vücut ısınızı düşürmek için gölgede veya klimalı, kapalı bir alanda sık sık mola verin. Bu zamanı nemlendirmek ve atıştırmak için de kullanın. Açık havada yaptığınız işe bağlı olarak mümkünse hafif ve açık renkli giysiler giyin. Mümkünse ultraviyole koruma faktörü olan giysiler ve güneş kremleri kullanın” dedi.

HAVA DURUMUNU TAKİP EDİN

DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Ayşe Coşkun Beyan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hava durumunu takip edin ve yalnız çalışmayın. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, bayılma ve nöbet belirtileri gösteriyorsanız 911’i arayın. Sağlığınız için özellikle 11:00 / 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan kaçının. Dışarı çıkmak zorunda olan bireyler şapka ve güneş kremi ile koruyarak açık renkli, bol giysiler tercih etmelidir.

acigolhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu