Haber

İtalya Başbakanı Meloni’den İtalya ile Türkiye arasında NATO içinde iş birliğinin önemine vurgu

İtalya Başbakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni görüşmesine ait yapılan yazılı açıklamada, Meloni’nin, İtalya ile Türkiye arasında NATO içinde iş birliğinin önemini vurgu yaptığı aktarıldı.

Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Başkanlar Doruğu çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni bir ortaya gelmesinin akabinde İtalya Başbakanlığı tarafından Erdoğan-Meloni görüşmesine ait yazılı açıklama yapıladı. Açıklamada, “Başbakan, masum sivillerin hayatını kaybettiği alçak terör saldırısı dolayısıyla Türk halkına ve hükümetine yakınlığını bizzat dile getirdi. İki lider, teröre karşı ortak mücadelenin kararlılıkla devam etmesi konusunda anlaştılar” denildi.

Liderlerin görüşmede Akdeniz bölgesinin geniş potansiyelini birlikte kıymetlendirme konusunda mutabık kaldıkları aktarılan açıklamada, “İki lider, düzensiz göçle mücadelede ve Libya krizinin çözümünü kolaylaştırmak için birlikte çalışma gereğine vurgu yaptı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşındaki gelişmeler ve Türkiye ile İtalya’nın birlikte müdahil olduğu uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu temel zorluklar ele alındı” denildi.

Erdoğan ve Meloni’nin ikili ticari münasebetlerin daha da güçlendirilmesi dileğini paylaştıkları aktarılan açıklamada, “Başbakan Meloni ayrıca, İtalya ile Türkiye arasında NATO içinde iş birliğinin öneminin altını çizdi. Roma ile Ankara arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirmek için birlikte çalışmaya yönelik isteğini yineledi” denildi. – ROMA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu