Haber

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi Aşure Lokma Etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi ‘Aşure Lokması’ etkinliği düzenledi. Şube Başkanı Latife Ulutaş, “Depremin olmadığı, bu tür acıların yaşanmadığı, insanların birbirine saygılı davrandığı, tüm inançların ve dillerin bir arada yaşadığı bir ülkede hep birlikte yaşamak dileğiyle” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi dün ‘Aşure Lokması’ etkinliği düzenledi. Gün içinde art arda depremler yaşansa da etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Şube Başkanı Latife Ulutaş, aşurenin Aleviler için çok değerli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Deprem bölgesindeyiz. Bugün aşurelerimizi düzenlediğimizde art arda sarsıntılar oldu. 6 aydır bu durumu yaşıyoruz. Şehirdeki vatandaşlar yeniden köylere gitmeye başladı, biz Aşure her şeyden önce biz Aleviler için dayanışmayı, insanlığı, nezaketi ve dostluğu gösterir.Renklerin yaşayabileceği anlayışını ortaya koyan bir inanç bir ritüeldir.Bugün buraya katılan dayanışma gösteren herkese teşekkür ederiz. Kerbela Aleviler çok zulümler gördü Aleviler defalarca katledildi Bu acılar karşısında dayanışma içinde olacağız Zalimlerin karşısında dik duracağız Dilerim hep birlikte yaşamak ümidiyle dediğim depremler de bir an önce son bulsun. insanlığın olmadığı, böyle acıların olmadığı, insanların birbirine saygılı davrandığı, tüm inançların ve dillerin bir arada yaşadığı bir ülke, herkese teşekkür ediyorum.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu